Trzeci numer Listu Jedności Ruchu Światło-Życie Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dostępny od 5 marca 2016!

 

Słowo do Wspólnoty
Od tego roku pracy posługę pary odpowiedzialnej za Domowy Kościół diecezji szczecińsko-kamieńskiej pełnią Anna i Dariusz Porazikowie. To dla nich nowe wyzwanie, nowe zadanie, a jednocześnie kolejna okazja do zgłębiania istoty Ruchu, poznawania go z szerszej perspektywy. Swoje powołanie odbierają „jako zgodę na służenie”. Podkreślają jak ważne jest dla nich, aby skupić się na realizacji hasła „W mocy Ducha Świętego”. Zresztą przeczytajcie sami, co u progu diecezjalnej kadencji pragną przekazać naszej wspólnocie Ania i Darek.

Pozdrowienie ołtarza i zgromadzonego ludu
To kolejna odsłona tajników eucharystycznej celebracji liturgicznej z prezentowanego przez Adama Szewczyka cyklu Symbolika liturgiczna. Dlaczego ołtarz, jako stół ofiarny, otaczany jest taką czcią? Co wyraża składany na nim przez celebransów pocałunek? Jak tradycja zagościła w znakach liturgicznych niekiedy odbieranych za spowszedniałe? Zastanawiające, że te dwa omawiane gesty stanowią zaledwie wycinek pierwszej części Mszy św., czyli obrzędów wstępnych. A może świadczy to właśnie o ich głębokiej wymowie i jakimś szczególnym celu w duchowej integracji zgromadzenia eucharystycznego…?

Z życia KWC
Czy KWC istotnie żyje tylko swoim życiem? Czy dziś Ruch Światło-Życie, a w nim Domowy Kościół stara się jeszcze, by wyodrębnić szczególną przestrzeń na krzewienie Krucjaty? Spróbujmy sami sobie odpowiedzieć na te pytania. Diakonia wyzwolenia, z odwagą i w postawie ciągłego oczekiwania i otwartości, relacjonuje co dzieje się na diecezjalnym froncie walki ze zniewoleniami.

Dostrzec w drugim człowieku dobro
Ten tytuł to symboliczny zwornik wspólnych wypowiedzi Małgorzaty i Tomasza Kasprowiczów, zawartych w obszernym wywiadzie przeprowadzonym przez Annę i Rafała Grochowskich. Rozmowa stanowi niejako próbę podsumowania zakończonej niedawno kadencji pary diecezjalnej DK, sprawowanej przez Małgosię i Tomka. Mieliśmy dwa cele – mówi Tomek. Pierwszym z nich była formacja […] Drugim celem było dla nas to, aby pokazać, jak ważne jest byśmy umieli najpierw słuchać Jezusa, a potem drugiego człowieka. Małgosia: Nasze zadanie jest takie, aby swoją osobą nie przysłaniać tego, co jest najważniejsze. Tego trzeba się uczyć i my osobiście uczymy się tego całe życie. Ważna rzecz, to pozwolić się prowadzić Bogu. Jest to bardzo trudne, bo czasem ludzka natura bierze górę […].

Czy warto jeździć na rekolekcje?
Najlepiej pytać o to samych uczestników. Dzięki Bogu nie brakuje chętnych, by podzielić się swymi przeżyciami z tych szczególnych okazji do wyciszeń i wsłuchiwań zarówno w siebie, jak i w to, co Bóg do nas kieruje. Angelika i Jacek, Ania, Kuba ze Szczecina, B.M. Borucowie, Ola i Krzysiek z Bydgoszczy… - to tylko niewielka część sporej grupy uczestników różnorakich rekolekcji formacyjnych, wskazująca na istotną rolę Boga w ich życiu i przemiany, jakie się w nich dokonują.

Co słychać u młodzieży?
Dzieje się! Echa i promienie duchowej aktywności młodzieży z Polic, Stepnicy i okolic rozchodzą się po diecezji. Oni sami chętnie dzielą się tym czym żyją, co porabiają, co czytają. Z krótkich relacji dowiedzieć się między innymi można czym jest NOE.

Poza tym w numerze:

  • artykuł o zakończeniu wstępnego etapu – ewangelizacji w nowym kręgu DK w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzebieży
  • istotne wiadomości z osobowej kartoteki naszego Ruchu
  • prezentacja nowego logo Konferencji Episkopatu Polski
  • przypomnienie o istotnym nie tylko dla RŚ-Ż dokumencie KEP, pt. „Wskazania Episkopatu Polski dotyczące liturgii Mszy świętych sprawowanych w małych grupach i wspólnotach”
  • oczywiście coś dla dzieci oraz rymowana Ewangelia – tym razem Romcio Tomcio barwnie opowie o odwadze i ofiarności wcale nierzadko potrzebnej w jej głoszeniu
Kategoria: